Funktionärer Bollnäs Brukshundklubb 2019
Domare/ Bruks 1 B
Thomas Wängdahl, 070-6807520, twangdahl@gmail.com
Tävlingsledare Bruks och Lydnad
Thomas Wängdahl, 070-6807520, twangdahl@gmail.com
Tävlingsledare Lydnad
Lena Persson, 070-3553282, whippar@hotmail.com
Tävlingssekreterare
Lotta Dagh , 070-3240618, lotta.dagh@hotmail.com
Lena Persson, 070-3553282, whippar@hotmail.com
Jessica Wängdahl, 070-6699355, jessica.wangdahl@telia.com
Rallylydnad Tävlingssekreterare
Lena Persson, 070-3553282, whippar@hotmail.com

Förteckning över tävlingsledare i Edsbyns Brukshundklubb 2019.
Tävlingsledare/bruks
Birgitta Embretzen, Har ingen mail, 070-344 12 56
Antti Salminen, antti.salminen@helsingenet.com
Tävlingsledare/lydnad:
Katarina Eriksson, 537eriksson@telia.com
Lennart Roos, voxnaanna@hotmail.com
Emelie Söderberg, soderberg_emelie@hotmail.com
Carolina Nilsson, lina.nilsson12@hotmail.com
Andreas Johansson, akjasfackla@hotmail.com
Antti Salminen, antti.salminen@helsingenet.com
Anna Roos, voxnaanna@hotmail.com
Tävlingssekreterare:
Susanne S Svedberg, per.sussie@hotmail.com
Helena Frid, helena_frid@hotmail.com
Domare:
Antti Salminen, antti.salminen@helsingenet.com
Lotta Broms, missbrake@hotmail.com

Gävle Brukshundklubb
Bruksdomare:
1A Birgitta Hagelin birgittahagelin@hotmail.com 070-6650510
1B Lennart Skog cl.skog@telia.com 070-6814140
1B Leif Jönsson leffej1958@gmail.com 072-7177950
1B Robin Alfredsson robin.alfredsson@gavlenet.se 070-3703731
2B Carina Hedman sekreterare@gavlebk.se 070-2763540
2B Lisa-Marie Karlsson liskarlsson@gmail.com 070-6360952
Lydnadsdomare:
Birgitta Hagelin birgittahagelin@hotmail.com 070-6650510
Lennart Skog cl.skog@telia.com 070-6814140
Tävlingsledare bruks:
B Bengt-Olof Brandt kassor@gavlebk.se 073-5817102
Tävlingsledare lydnad:
Carina Hedman carinahedman3@gmail.com 070-2763540
Tävlingssekreterare bruks/lydnad:
Bengt-Olof Brandt kassor@gavlebk.se 073-5817102
Katarina Bergkvist katarina.bergkvist@gmail.com 073-8416427
Monah Lithner ordforande@gavlebk.se 070-8706959
Nathalie Swahn nathalieswahn@hotmail.com 073-5077702
Doftprovsdomare:
Birgitta Hagelin birgittahagelin@hotmail.com 070-6650510
Rallylydnadsdomare:
Carina Hedman sekreterare@gavlebk.se 070-2763540
Nathalie Swahn nathalieswahn@hotmail.com 073-5077702
Rallylydnadssekreterare:
Carina Hedman carinahedman3@gmail.com 070-2763540
Katarina Bergkvist katarina.bergkvist@gmail.com 073-8416427
Monah Lithner ordforande@gavlebk.se 070-8706959
Nathalie Swahn nathalieswahn@hotmail.com 073-5077702
Rallylydnadsskrivare:
Anders Horvath anders.horvath@gmail.com 072-2624542
Anton Olsson kardanknuten@gmail.com 073-0840273
Barbro Risberg babbsan39@gmail.com 070-2394260
Carina Hedman carinahedman3@gmail.com 070-2763540
Ingela Norin i.norin@telia.com 076-8868242
Katarina Bergkvist katarina.bergkvist@gmail.com 073-8416427
Malin Karlsson malin.65@hotmail.com 076-2712605
Monah Lithner ordforande@gavlebk.se 070-8706959
Nathalie Swahn nathalieswahn@hotmail.com 073-5077702
Shira Bleckert 072-3369681
Mentalbeskrivare:
Bengt-Olof Brandt kassor@gavlebk.se 073-5817102
Therese Holmli holmlitherese@gmail.com 073-6853655
Testledare MH:
Anette Andersson kontakt@murbergets.se 070-3701673
Iréne Hellberg irene.hellberg@icloud.com 070-7705975
Jenny Borgersen pepper-zaga@hotmail.com 070-3010512
Lucy De Sj Braga lucianne_b@hotmail.com 073-3695169
Marita Lindqvist marita.lqv@telia.com 070-6266670
Monah Lithner ordforande@gavlebk.se 070-8706959
Testledare MT:
Monah Lithner ordforande@gavlebk.se 070-8706959
Therese Holmli holmlitherese@gmail.com 073-6853655

Hofors Brukshundklubb / saknas uppgifter

Hudiksvalls Brukshundklubb/ Förteckning över funktionärer 2019
Domare bruks 1B Domare Ly1-E
Evert Snell, evertsnell@telia.com, 070-441 03 52
Domare bruks 1B
Gun-Britt Arthursson, piraya@bredband2.com, 070-235 57 57
Domare bruks 1B, 2A, Tjh Bev, Tjh kontr HV
Tävlingsled Bruks, patrullhund
Bengt Lindh, lindh.sundberg@swipnet.se, 070-234 97 99
Domare bruks 1B Domare Ly1-E
Lena Olsson, lena.o1@utb.hudiksvall.se, 076-829 96 86
Tävlingsledare Bruks
Sara Wärnå, warnasara@hotmail.com, 076-777 70 15
Maja Blom, maja@asatronskennel.se, 073-8198 680
Tävlingsledare Lydnad Utbildning pågår
Zimone Iwarsson, zimoneiwarsson@hotmail.com 070-332 11 85
Tävlingssekreterare bruks- lydnad
Lillemor Arthursson, lillemor.arthursson@telia.com, 070-372 92 10
Linda de Beau, linda_de_beau@hotmail.com, 070-322 21 26
Rallylydnad Skrivare
Inger Danielsson, danielssongavle@gmail.com, 073-648 72 69
Maja Jonsson, majajonsson89@gmail.com, 070-165 67 29
Rallylydnad Skrivare Sekreterare
Satu Saarisilta, satu@zafi.se, 070-4961036

Järvsö Brukshundlubb funktionärer 2019
TÄVLINGSLEDARE BRUKS
Gunilla Nyberg-Korner, 070-574 27 00, korner.nyberg@telia.com
Leila Harmsund, 070-398 65 55, leila.harmsund@live.se
Bertil Larsson , 073-064 00 94, anita.bertil@outlook.com
Carina Ydrevall, 070-6642389, carinaydrevall@hotmail.com
Susanne Hall-Fredholm, 070-261 30 08, sussi.h-f@hotmail.se
TÄVLINGSLEDARE LYDNAD
Laila Christensen, 070-291 88 56
Gunilla Nyberg-Korner, 070-574 27 00, korner.nyberg@telia.com
Lena Jonasson-Fischer, 070-649 39 80, jonasson.fischer@telia.com
Eva Britt Lind, 070-396 54 21, evabritt.lind.ebl@gmail.com
Carina Ydrevall , 070-6642389, carinaydrevall@hotmail.com
Anita Larsson, 076-774 72 33, anita.bertil@outlook.com
DOMARE
Anita Larsson, 076-774 72 33, anita.bertil@outlook.com
Roland Norrman, 070-516 89 95, rolle@kelpiepower.se
TÄVLINGSSEKRETERARE
Anette Fredriksson, 070-652 65 14 anette_f@live.se
Åsa Palm, 070-666 56 66, asla1978@hotmail.com
Leila Harmsund, 070-398 65 55, leila.harmsund@live.se
Eva-Britt Lind, 070-207 24 68, evabritt.lind.ebl@gmail.com
Susanne Hall Fredholm, 070-261 30 08, sussi.h-f@hotmail.se
Bertil Larsson, 073-064 00 94, anita.bertil@outlook.com
Lena Norman-Olsson, 070-207 24 68, lena.norman@hotmail
Tävlingssekreterare Rallylydnad
Bertil Larsson, 073-064 00 94, anita.bertil@outlook.com
Lena Ask-Olsson, 070-722 20 57, askolssonlena@gmail.com
Cecilia Vestlin, 070-320 26 00, c_vestlin@hotmail.com
Skrivare Rallylydnad
Lena Ask-Olsson, 070-722 20 57, askolssonlena@gmail.com
Stephanie Holt, 076-799 78 56,stephanieholt@live.com
Gunilla Nyberg-Korner, 070-574 27 00, korner.nyberg@telia.com
Jaqueline Holt, 073-995 21 24, jaqueline.holt@hotmail.com
Åsa Palm, 070-666 56 66, asla1978@hotmail.com
Wilma Hydén, 070-267 66 04, ulrika.hyden@telia.com
Anette Fredriksson, 070-6526514, anette_f@live.se

Funktionärslista Ljusdals Brukshundklubb 2019
Domare B1 + patrullhund+ lydnad
Christer Dahlberg, christer.dahlberg@live.se, 070 643 76 59
Domare B1+ patrullhund+lydnad
Siw Strandberg, siwstrandberg@yahoo.se, 070 208 48 59
Domare B1 + patrullhund + lydnad
Marianne Dahlin, marianne.dahlin@skola.ljusdal.se, 070 245 92 49
Tävlingsledare Bruks och Lydnad
Lena-Karin Bohlin, lena-karin.bohlin@telia.com, 070 679 00 86
Morgan Bohlin,morgan.bohlin@telia.com, 070 312 51 18
Anna-Maria Söderberg, anna-maria_soderberg@hotmail.com, 070 653 30 74
Christer Dahlberg, christer.dahlberg@live.se, 070 643 76 59
Siw Strandberg, siwstrandberg@yahoo.se, 070 208 485 9
Marianne Dahlin, marianne.dahlin@skola.ljusdal.se, 070 245 92 49
Tävlingsledare Bruks
Karin Söderberg, karin.soderberg83@gmail.com, 070 204 18 43
Annica Fredholm, annica.fredholm@telia.com, 070 341 68 38
Birgitta Pira, birgitta.pira@ljusdalsenergi.se, 070 305 54 07
Lena Nylund, lenasnylund@hotmail.com, 072 516 33 41
Tävlingsledare Lydnad
Annica Fredholm, annica.fredholm@telia.com, 070 341 68 38
Marie Isidorsson, marie.isidorsson@programgruppen.se, 070 557 92 17
Tävlingssekreterare
Siw Strandberg, siwstrandberg@yahoo.se, 070 208 485 9
Marianne Dahlin, marianne.dahlin@skola.ljusdal.se, 070 245 92 49
Morgan Bohlin, morgan.bohlin@telia.com, 070 888 56 30
Anna-Maria Söderberg, anna-maria_soderberg@hotmail.com, 070 653 30 74
Marie Isidorsson, marie.isidorsson@programgruppen.se, 070 557 92 17

Sandvikens Brukshundklubb /uppgifter saknas

Skutskärs Brukshundklubb /uppgifter saknas

Söderhamns Brukshundklubb /uppgifter saknas

Valbo Brukshundklubb /uppgifter saknas